Wiem, wiem. Boisz się popełniać błędy. Nie bój się. Błędy się opłacają. Człowieku, kiedy byłem młodszy, rzucałem moją ignorancję ludziom w twarz. Tłukli mnie bez litości. Ale z czasem, gdy doszedłem już do czterdziestki, mój tępy instrument stał się wyostrzoną szpadą. Jeśli będziesz ukrywał swą ignorancję, nikt cię nie uderzy i nigdy niczego się nie nauczysz.
Ray Bradbury

niedziela, 1 października 2017

3-2-1, czyli sierpniowo-wrześniowe konwentowanie i plany na resztę rokuMamy pierwszy dzień października. Nowy miesiąc, nowe plany, nowe założenia, nowe obietnice dawane samej sobie. Najsampierw – odkurzyć bloga, co właśnie czynię z rozmachem. Ponieważ ten rozmach zdaje się być nieco przesadny, postanowiłam wprowadzić spis treści. W ten sposób przygodny czytelnik, będzie mógł wybrać fragment, który go interesuje. Świetne, prawda? Tylko, że bloggerowe zrozumienie języka html rozbija się o mój nieogar tegoż, a Internety mi wcale nie pomogły, bo ja sobie, a Blogger sobie. Może jeszcze kiedyś wymyślę, jak to zrobić. Na razie po prostu wyróżniki w postaci obrazków – można sobie poprzewijać stronę od jednego do drugiego i tak dalej.
 
Jesienny zamek Lipowiec, bo jesień i tak dalej. Mojego autorstwa.
Zero: Wstęp.
Kilka dni temu zamiast prognozowanego końca świata przyszła kalendarzowa jesień. Jesień pogodowa przyszła jeszcze wcześniej i to od razu ta z końca listopada, po której człowiek spodziewa się już odruchowo zasp śnieżnych, choć od kilku lat wcale ich nie doświadcza. Przynajmniej nie w mieście.
Ponieważ mamy jesień, a na dodatek dość definitywnie powróciłam z wakacji, przyszła też pora na podsumowanie lata.
Po pierwsze, wakacje spędzane w tym roku na przejażdżce po Polsce wszerz od Bugu do Odry były świetne. Spotykani ludzie, ich opowieści, szukanie porośniętych mchem i zagrzebanych w ściółce resztek zamkowych murów, dotykanie historii. To wszystko było wspaniałe, inspirujące i podbijające dość wysoko chęć do dalszego działania. W planach kilka wakacyjnych wpisów z kolejnych etapów wycieczki.
Pod drugie w czasie od sierpnia do września odwiedziłam trzy konwenty i czuję potrzebę podzielenia się wrażeniami. Z wrażeń ogólnych i mało odkrywczych – najistotniejsi są ludzie. Konwenty dają na przykład okazję do spotkania na żywo tych, których spotyka się głównie w sieci. Rozpoznawanie się na podstawie zdjątek z facebooka zawsze emocjonujące. Można też poznać nowe osoby, albo poznać lepiej te, które się zna. Nie wiem z czego to wynika, ale cały czas miałam też jakieś takie poczucie panującej dookoła otwartości i mojej przynależności, choć ciągle mi się jednocześnie zdaje, że jestem obca i nieswoja. Poza ludźmi, konwenty to także miejsca. Każde było inne – lubelska starówka, położona poza terenem konwentu, ale w odległości sympatycznego spaceru. Piękna i naprawdę magiczna. Nic dziwnego, że natchnęła Radka Raka. W Zielonej Górze magię robi to, że wszystko dzieje się na jednym podwórku. Owszem – wyskoczyć na rynek na kieliszek wina, czy do czeskiej knajpy na smażeny syr, zawsze można, ale nie ma takiej potrzeby, bo Krzywy Komin daje wszystko, czego człowiek potrzebuje. Toruń to jeszcze inna bajka. Tu konwent praktycznie dzieje się na starym mieście. Człowiek biega między piernikami i zabytkami, próbując zdążyć na prelekcję i wchłania atmosferę czy tego chce, czy nie. Bardzo lubię.
Po trzecie, tak się złożyło, że na Polconie byłam trzy dni, na Bachanaliach dwa, a na Coperniconie jeden. I stąd tytuł niniejszej notki.
Bez dalszego ględzenia przechodzę do garści szczegółów.
 
Źródło: polcon2017.pl
Trzy: Polcon.
Mój pierwszy i od razu rzuciłam się na osobistą głęboką wodę i wystąpiłam z prelekcją oraz wzięłam udział w dwóch panelach. Chaos organizacyjny o jakim głośno było w Internetach mnie akurat jakoś silnie nie dotknął. Ot, podczas jednego z piątkowych paneli (O wydawaniu debiutantów – z udziałem Marty Kładź-Kocot, Anny Nieznaj i Marty Krajewskiej, prowadzonym przez Pawła Majkę w zastępstwie za Marcina Dobkowskiego) stałam się na chwilę Jackiem Wróblem. Było z tego po prostu nieco dodatkowego śmiechu i już. Sam panel wspominam pozytywnie, poza wynurzeniami na temat „jak to było z pierwszą wysyłką swego umiłowanego i genialnego wszak dziecka do wydawnictwa”, sporo rozmawialiśmy o pracy z redaktorem, której wartości nie da się przecenić. Potem miałam wystąpienie solowe Para czy punk. Przegląd literatury steampunkowej, które rozpoczęło się z poślizgiem, bo sprzęt. Bałam się trochę, że sala będzie raczej pusta, ale nie była, potem się okazało, że ten poślizg mi wpłynął znacząco na problem zmieszczenia się w czasie i nie jestem do końca zadowolona z proporcji między częścią dotyczącą historii steampunku, a faktycznym przeglądem literatury steampunkowej. Nie tak miało być, ale jeszcze te sprawy dopracuję! Ostatnim moim publicznym wystąpieniem był panel prowadzony przez Agnieszkę Zapart Jak teoria tworzenia wpisuje się w praktykę. Miałam okazję zastanowić się nad swoimi sposobami pracy, nad tym, czym dla mnie w ogóle jest pisanie (nie żebym nie wiedziała, ale jak jest się zmuszonym do artykułowania myśli nieuczesanych, to nagle rzeczy stają się jaśniejsze). Towarzystwo miałam doborowe, bo w panelu brali udział: Michał Cholewa, Krzysztof Piskorski, Paweł Majka i Jakub Ćwiek. Śmiem uważać, że temu ostatniemu uratowałam życie, puszczając głuchym telefonem przez kolegów pisarzy informację, że noga krzesełka, które zajmuje, znajduje się na krawędzi podwyższenia. Ten ostatni panel z mojego punktu widzenia był najciekawszy i dużo mi dał. Mam nadzieję, że dla słuchaczy również przedstawiał jakąś wartość.
Wszystkie powyższe rzeczy działy się w piątek. W piątek też kibicowałam Agnieszce Zapart podczas jej prelekcji Ciekłokrystaliczne relacje, w której tłumaczyła, że najbardziej wyszukane i dowcipne emotki nie zastąpią mimiki ludzkiej twarzy, koniecznej do rozwoju empatii. Piątkowy wieczór spędziłam w Czeskiej Gospodzie, gdzie Śląski Klub Fantastyki z przyjaciółmi okupował sporych rozmiarów salę i zjadł ogromnie dużo smażenego syra.
Sobota i niedziela były dla mnie dniami bez obowiązków, więc po prostu radośnie rozpoznawałam sobie teren i biegałam między stoiskami i salami wykładowymi, żeby maksymalnie dużo wchłonąć. Na początek poszłam zagłosować na Zajdla, potem na stoisko, przy którym królowała Cyd i poprosiłam ją o hennową ćmę. Ćma wyszła obłędnie, tęsknię za nią i zastanawiam się, czy teraz chcę coś nowego, czy tę samą ćmę… Potem zdobyłam upatrzoną Grumpy Geekową koszulkę z mackami oplatającymi statek, zjadłam pyszne leczo i ruszyłam na Spotkanie z redakcją Nowej Fantastyki w osobach Michała Cetnarowskiego, Jerzego Rzymowskiego, Maciej Parowskiego i Marcina Zwierzchowskiego, prowadzone przez Magdalenę Kucenty. Nie obyło się bez zawracania do historii, ale była też mowa o przyszłości czasopisma. Przyznam, że poszłam na ten punkt programu wiedziona najzwyczajniejszą w świecie ciekawością – w jaki sposób i co mówią, jak się prezentują jako grupa, ci, którzy w pewien sposób kreują rynek fantastyki w Polsce.
Kolejny panel, jaki odwiedziłam to Fantastyczny Lublin, czyli spotkanie z czwórką pisarzy związanych z tym miastem. Agnieszka Hałas, Anna Nieznaj, Jakub Nowak i Radek Rak opowiadali o swoich związkach z Lublinem, swoich inspiracjach, ale także odpowiadali na niełatwe pytania dotyczące lęków towarzyszących pisaniu (bo mama może przeczytać napisaną przez syna scenę erotyczną). Żeby było ciekawiej sami sobie te pytania zadawali, ponieważ prowadzący panel Marek Gorajek z jakiegoś powodu nie dostał informacji o tym, że ma go prowadzić i zjawił się zdyszany pod sam koniec rozmowy. Paneliści poradzili sobie świetnie, było interesująco, ale chaos organizacyjny dał się zauważyć. Po panelu zostałam w tej samej sali, bo chciałam przenieść do reala fejsbukową znajomość z dwiema członkiniami Hardej Hordy. Marta Kisiel i Martyna Raduchowska wraz z Katarzyną Bereniką-Miszczuk dyskutowały o tym, Czy fantastyka jest kobietą. Przyznam, że zawsze mnie lekko spinają takie tematy paneli. Dla mnie sugerują konflikt. Natomiast szczerze cieszę się z faktu, że coraz więcej damskich nazwisk pojawia się w zestawieniach powieści fantastycznych, a to, że zauważam zmianę świadczy o tym, że coś było do tej pory nie tak. Nie wnikając w powody, bo nie o tym jest ten wpis – najwyraźniej fantastyczne panie mają się o co bić i chcą być zauważane. I bardzo dobrze.
Po panelu razem z Serathe ruszyłyśmy na naleśniki. Na miejscu, w cudownej naleśnikarni na lubelskim rynku siedział już główny trzon grupy i grzał miejsca. To, co tam jadłam powinni dawać w greckim niebie zamiast ambrozji :3
Sobota to też dzień gali Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Siedzenia były wygodne, sala gorąca, a prowadzący wyglądali, jakby mieli zaraz wybuchnąć. Szacun dla nich wielki. Na szczęście wszystko nie trwało zbyt długo, bo omdlenia były całkiem realne. Laureatom składam niniejszym pisemne gratulacje i zaczynam już kombinować nad przyszłorocznymi nominacjami. Po gali Śląski Klub Fantastyki powędrował znów do Czeskiej Gospody. Na nasze małe party porwaliśmy podstępnie Krzysztofa Piskorskiego i spędziliśmy wieczór na próbach wciągnięcia jego osoby na listę klubowiczów.
Posobotni poranek był ociężały, ale zdążyłam na prelekcję pt.: Światotworzenie, prowadzoną przez wspomnianego wyżej Krzysztofa Piskorskiego. Było za krótko. Bardzo za krótko. Spojrzenie na tekst przez pryzmat świata, w którym mógłby się dziać, to nie był do tej pory mój sposób na pisanie. Wychodzę od bohaterów, ale nagle poczułam apetyt na coś innego. Krzysztof potrafi świetnie opowiadać i liczę na to, że kiedyś uda mi się wysłuchać pełnej wersji tej prelekcji, na Polconie skróconej z trzech godzin do jednej.
Ostatni punkt programu, jaki zaliczyłam to prelekcja Michała i Piotra Cholewów W zasadzie pozytywnie, poświęcona zakończeniom filmów, które w pierwszym odruchu uznajemy za szczęśliwe, ale po namyśle jednak nie. Przyznam, że było co najmniej kilka takich, o których nie myślałam, że są pozytywne, choć mogę uznać, że prawdopodobnie zdaniem twórców takie były.
Polcon jako doświadczenie oceniam bardzo pozytywnie. Dla mnie to przede wszystkim spotkanie z ludźmi, z którymi mam o czym pogadać. Długo żyłam z boku fandomu, teraz powoli się zbliżam.
 
Źródło: bachanalia.zgora.pl
Dwa: Bachanalia Fantastyczne.
Bachanalia odwiedziłam po raz pierwszy w zeszłym roku i od razu uznałam, że chcę tam wrócić. Organizatorzy, miejsce, nieprzeładowany program i wspaniała Piekarnia Cichej Kobiety. Bachanalia mają klimat, clue wydarzeń zdają się tu kuluarowo-imprezowe spotkania przy kufelku, a ja nie muszę rwać włosów z głowy podczas wybierania dla siebie punktów programu. Do Zielonej Góry przybyłam dwa dni wcześniej i w czwartek razem z Monszem odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tam po wpadnięciu do Muzeum Wina i ominięciu szerokim łukiem Muzeum Tortur (nie lubię, widziałam parę, nie chcę więcej, jestem słaba), wkroczyliśmy na salę wypełnioną planszami z komiksu Igora Myszkiewicza „Paprochy historii: Zielonogórskie Podróże w Czasie”. Jestem zachwycona. Idealne połączenie humoru, wiedzy historycznej, okraszone fantastycznymi aluzjami. Nieco mniej jestem zachwycona sobą, bo w środę miałam możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim z Igorem, ale się nie zorientowałam na czas. Komiks oczywiście nabyłam i oddałam Bibliotece Śląskiego Klubu Fantastyki, żeby więcej osób mogło się nim cieszyć. Ubawiłam się i dostałam mocnego kopa w natchnienie pod kątem kolejnych Fantazji Zielonogórskich. Bo tak naprawdę do Zielonej Góry przygnał mnie w tym roku fakt, że moje opowiadanie „Biuro podróży” znalazło się w tegorocznej konkursowej antologii. Jestem dumna, że aż puchnę. Przyznam szczerze, że o wiele fajniej mi się pisało o Zielonej Górze po tym jak ją odwiedziłam. Pomysł pojawił się we wrześniu zeszłego roku, podczas spaceru po mieście. Dojrzewał i został spisany, a potem doceniony przez jury. A ja jestem szczęśliwą posiadaczką kolejnej ilustracji do tekstu, wykonanej ręką rysownika, którego uwielbiam. No i mogłam z nim porozmawiać, tak po prostu! Radość.
Jeśli chodzi o prelekcje i panele, to rozpoczęłam od Megainżynierii w kosmosie, o której opowiadał Konrad „Biały” Klepacki. Przełożenie siły wybuchu bomby atomowej na wielgachną muffinkę działa na wyobraźnię. Bardzo. Potem poszłam posłuchać rozmowy o tym, co się dzieje na rynku fantastyki na Ukrainie. Rozmowa była bardzo ciekawa. Poruszała tematy, z których nie do końca zdawałam sobie sprawę, jak na przykład to, że na Ukrainie brakuje ukraińskich (w sensie pisanych w języku ukraińskim, przez Ukraiców) źródeł historycznych. A fantastyka funkcjonuje bardziej jako literatura dla dzieci, ewentualnie realizm magiczny. Zaś dorosła fantastyka przygodowa to wciąż teren walki z wydawcami, którzy, co nie dziwne, chcieliby, żeby wydanie książki przyniosło zysk. Minusem dyskusji była moim zdaniem obecność Jacka Inglota. Często zagarniał czas antenowy, nie dając się wypowiedzieć gościom w tematach, które moim zdaniem im były bliższe niż jemu. Ponadto nie podobało mi się wytykanie młodym ludziom obecnym na sali nieznajomości rosyjskiego, a więc i języków jemu pokrewnych, czyli tego, że było im potrzebne tłumaczenie. Obecnie w szkołach uczy się języków zachodnich. A młodzi ludzie w angielskim czują się tak samo dobrze, jak we własnym języku. Rosyjskiego prawie się już nie uczy – nie znam żadnej podstawówki, w której ten język byłby uczony. Czy to jest czyjaś wina, że byłam ostatnim rocznikiem mojej szkoły, który miał lekcje rosyjskiego? A może zasługa? Jacek Inglot wzbudził moje zdumienie i odruchowy sprzeciw. Zamiast się cieszyć, że młodzi ludzie interesują się tematem spotkania, zniechęcał swoim stosunkiem do ich młodości i inności. Nie rozumiem tego.
Rozmowa skończyła się w okolicach godziny dziewiętnastej, na kolejną prelekcję nie poszłam, bo trzeba było zgarnąć resztę drużyny. Noc między piątkiem a sobotą obfitowała w rzeczy dziwne. Polconowe Konisie tańcowały do najróżniejszej muzyki, ja też tańcowałam, a biedna Pik niemal została porwana.
Sobotni poranek pokazał pewien problem – mianowicie nie szło mi podnoszenie głowy. Nie przeszkodziło mi to jednak śmiać się głośno i szlochać cicho na prelekcji o dialogach z filmów dalekich klas: My tu gadu gadu, a wątek ucieka! – O najbardziej porąbanych dialogach w filmach klasy B i C (Junk Movies) prowadzonej przez Aleksandrę Mrówkę Łobodzińską. Jak się okazuje jest całkiem sporo filmów, które widziałam i których istnienie wyparłam na czele z „Arche: Czyste zło” polskiej produkcji… Po niej powędrowałyśmy na prezentację serii filmów nakręconych  przez grupę ukraińskich zapaleńców w ramach akcji „Ukraina czyta Lema”. Powiem Wam, że gdybym nie znała Lema i zobaczyła te filmiki, to chciałabym go czytać. Wybrane fragmenty, sposób realizacji… Tak, chciałabym czytać. A tymczasem ja dostałam w podstawówce tragicznie nudny dla mnie wtedy fragment przygód Pirxa. I co? Zniechęciłam się na ponad dwadzieścia lat. Po prezentacji miała miejsce rozmowa, która szybko z grona „specjalistów” wymknęła się na salę. Kończący się czas urwał brutalnie nasze wynurzenia.
Po panelu ruszyłyśmy drużynowo na obiad. Tu lokowanie produktu: Ceska Hospoda „U Svejka”, ulica Obrońców Westerplatte 8, polecam. Fantastyczny wybór czeskich piw i dobre jedzenie.
A na koniec mojego pobytu na Bachanaliach posłuchałam Pawła Majki, który w prelekcji Gdzie się podziali Paladyni udowadniał, że paladynów obecnie można znaleźć w Bollywood. Bo gdzie indziej stali się niemodni, nieatrakcyjni i ogólnie to po prostu za trudni. A ja za Frąą krzyknę: WONDER WOMAN FTW!
Na niedzielę zostać nie mogłam, bo piknikowałam w Siemianowicach Śląskich pod szyldem steampunku. Park Tradycji to świetne miejsce, mnóstwo świetnych zaangażowanych ludzi, wiele pięknych strojów i dopracowanych akcesoriów i fantastycznych kącik na spotkanie autorskie. Jestem wdzięczna za zaproszenie i czekam na kolejną edycję.
 
Źródło: copernicon.pl
Jeden: Copernicon.
Z Coperniconem to było trochę dziwnie, bo najpierw miałam jechać jako gość, potem się nie dogadałam z moim wydawcą i w końcu pojechałam na jeden dzień, żeby spotkać się z Frąą. Bo Fraa ma blisko do Torunia. W przeciwieństwie do mnie. Tu można zapytać, co mnie podkusiło, żeby jechać sześć godzin PolskimBusem startującym z Katowic o godzinie 3:20, spędzić dwie godziny w kolejkonie, cztery na pierogach i kolejne cztery na prelekcjach i panelach (przy czy z jednej nas wyproszono, bo nie było dla nas krzesełek) a potem kolejne sześć godzin jechać PolskimBusem do Katowic, lądując tam o godzinie 2:55. Przy czym wydać na to jednocześnie dokładnie ostatnie pieniądze, a do pierwszego daleko. Dobrze, że mam kochaną teściową. Oczywiście, co mnie podkusiło poza Frąą. Otóż ciekawość mnie mili moi podkusiła. Bo miałam szansę zobaczyć kolejny konwent, a to jest trochę jak nałóg. Bo miałam możliwość spotkać ludzi, których albo dawno nie widziałam, albo wcale, albo takich z którymi nie kryję chciałam pogadać. No i to wszystko wykonałam. W szalonym biegu po toruńskiej starówce, z łapaniem się na chwilę i szybkiego tulaska, z brzuchem pełnym pysznych pierogów. Kurcze. One naprawdę są legendarne. A przede wszystkim robiłam to wszystko z Frąą. A ja lubię robić rzeczy z Frąą. Przy okazji wyhaczyłam początki przeziębienia, no i to wspomniane już wcześniej bankructwo.
Sam konwent mnie nieco zirytował tym bieganiem pomiędzy lokacjami. Bo jednak odległości są ociupinkę za dalekie, by można było krążyć między blokami bez spóźniania się, albo wychodzenia wcześniej. A trzymanie się jednego bloku wzbudza mój sprzeciw. I domyślam się, że taki po prostu jego urok, oto element Coperniconu – biegi przełajowe, ale bolały mnie nogi! Bardzo! No i efekty też nie były satysfakcjonujące, bo na przykład na prelekcję A gdyby tak wysłać połowę miotu szczeniąt w kosmos? Teoria Względności, dylatacja czasu i słodkie pieski przyszłyśmy za późno i dlatego zabrakło nam krzesełek, więc jej nie wysłuchałyśmy, a biegłyśmy, jak szalone. Tylko po drodze spotkałam znajomą osobę i co? O pół minuty za późno na miejscu. Czego udało mi się wysłuchać? Prelekcji Krzysztofa Piskorskiego zatytułowanej Polska liga niezwykłych dam i dżentelmenów – jestem na tak. Choć oczywiste, że ja bym na ich przywódcę nie wybrała pana Adama. Za to Świtezianka i Paweł Strzelecki pasują mi bardzo. Byłam też na dwóch panelach. Pierwszy: 7 grzechów głównych aspirującego pisarza, czyli jak nie pisać do wydawnictw z udziałem Elin Kamińskiej, Katarzyny Sienkiewicz-Kosik, Marcina Dobkowskiego oraz nieco zagubionego Pawła Majki (w ramach podszywania się pod Michała Cetnarowskiego). Właściwie do końca nie wiem, czemu wybrałam ten panel. Nie żebym nie musiała się ciągle uczyć, ale chyba bardziej chodziło mi o to, żeby zobaczyć sposób w jaki wydawcy-redaktorzy będą mówić o ludziach, którzy chcą być wydani, niż o konkretne porady, które zresztą były dość oczywiste z mojego punktu widzenia. Drugi: Futuryści mieli rację!, o tym, co się sprawdziło a co nie w przewidywaniach pisarzy fantastycznych. Jak w każdej dyskusji, najpierw należało ustalić definicje, bo nawet nazwa futuryści wzbudzała wątpliwości wśród panelistów, a byli to: Michał Cholewa, Rafał Kosik i Marcin Kowalczyk. Przy okazji podczas tego panelu dowiedzieliśmy się – dzięki uprzejmości Michała, że Krzysztof Piskorski swoim „Czterdzieści i cztery” zgarnął w tym roku zarówno Zajdla jak i Żuławia. Ta zgodność woli ludu z wolą krytyków to powód do dużej radości jak myślę. Złote wyróżnienie zdobył Radek Rak za „Puste niebo”, a srebrne Jacek Inglot za „Polskę 2.0”. I w tym miejscu mam jeszcze jedną rzecz, na którą muszę pojojczeć. Bo czemu to tak, że wręczenie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego odbywa się jak każdy inny punkt programu i wręcz z nimi konkuruje o uwagę obecnych? Może przerwanie całego konwentu na czas trwania gali to problem, ale chociaż zrobienie tego w ramach bloku literackiego? Ja się po prostu zgadzam z Pawłem Majką, który taki postulat wysunął u siebie na blogu: http://waszawina.blogspot.com/2017/09/278-nagroda-im-jerzego-zuawskiego.html, bo ja też bym poszła, gdybym tak bardzo nie musiała wybierać. A czy jeszcze kiedyś odwiedzę Copernicon? Tak. Jest daleko, więc nie będę się wygłupiać i jechać na jeden dzień. I uważnie zapoznam się z programem i ułożę go sobie tak, żeby nie pędzić, a przemieszczać się statecznie.
 
Ponieważ w planach także ogarnianie zdjęć z wakacji, oto jedno nieogarnięte.
Plany, plany!

Uch. Ten wpis jest już za długi. Na koniec chciałabym tylko szybko rzucić paroma lokacjami, w których będzie mnie można spotkać do końca roku, a także podzielić się innymi planami.
5 października – będę w Rudzie Śląskiej na Targach Śląskiej Książki organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Postoję na stoisku Śląskiego Klubu Fantastyki z Anią Kańtoch, a o 14:30 będziemy miały małą prezentację z Anią i Kasią Rupiewicz.
13-15 października – Imladris. W tym roku będę gościem, będę miała moją ćwiczoną intensywnie prelekcję na temat literackich przedstawień steampunku (sobota, godzina 10:00) oraz wezmę udział w panelu o portalach dla piszących w towarzystwie Ani Kańtoch, Marii Zdybskiej, Magdy Kucenty oraz Szymona Żakiewicza (sobota, godzina 13:00).
4 listopada Jesienne Spotkania z Fantastyką organizowane przez ŚKF w Domu Kultury Koszutka w Katowicach, będziemy się prezentować jako Sekcja.
17-19 listopada – Opolcon. Również zjawię się jako gość. Program jest dopiero w trakcie tworzenia, więc szczegółów w tej chwili nie podam, ale zamierzam między innymi opowiadać o książkach mojej ukochanej pisarki Lois MacMaster Bujold.
7-10 grudnia – Nordcon. Tu jadę po prostu jako uczestnik i zamierzam dobrze się bawić.

Z innych planów: zaczął się październik, a ja obiecałam pewne rzeczy pewnej ważnej dla tych rzeczy osobie do magicznego dnia 11 listopada. Czuję moc i panikę. Ma szansę być dobrze, więc trzymajcie kciuki, a ja powiem Wam czy się udało. Jednocześnie zbliża się listopad. Waham się. To może być bardzo dobry i jednocześnie bardzo zły pomysł. Szukam dyscypliny i dowodów na to, że to, co nazywam paskudnym dorosłym życiem mnie nie złamie. Brać udział w Nano czy nie? Oto jest pytanie…
Ponadto mam pomysł na jedno opowiadanie, które chciałabym napisać do końca roku i wciąż szukam wizji do drugiego opowiadania, które BARDZO chcę napisać do końca roku, bo na razie to mam tylko mętną mgłę z takimi niepotrafiącymi się przebić błyskami odległego światełka.
Dużo kciuków proszę. Jeśli doczytaliście do końca, to musicie mnie lubić. Tak myślę. Zatem, trzymajcie!

3 komentarze:

 1. TRZYMAM! <3 *trzyma*

  Oraz: jak tak to zebrałaś do kupy, to paczam, że strasznie intensywna druga połowa roku o.O Niedługo Ciebie też będę pytać, kiedy Ty masz czas na pisanie, skoro tylko z imprezy na imprezę jeździsz ^^

  Chciałabym coś mądrego w temacie NaNo poradzić, ale no... ale nie poradzę. Nie umim. Chyba to coś, z czym musisz dojść do ładu sama. Tak czy owak, jak wspomniałam: czymię kciuki! c[__]!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Cię bardzo serdecznie proszę, jak zauważysz, że mi to jeżdżenie przeszkadza w pisaniu, to mnie kopnij w tyłek naprawdę mocno. Dziękuję c[__]!

   Usuń